Volba správného nástroje pro Vás

Zde najdete několik tipů, jak správně zvolit diamantový kotouč s ohledem na Vaše potřeby, tak abyste byli se svou volbou spokojeni.

Při koupi nástroje byste měli zvážit, zda je pro Vás důležitá pouze samotná cena nástroje nebo spíše cena za metr řezu. Pro menší zakázky či jednorázové použití se vyplatí spíše levný nástroj. Pro větší zakázky a pro firmy, které používají kotouče často, je zpravidla mnohem výhodnější koupit si kvalitnější nástroj, jehož pořizovací cena je sice vyšší, ale cena za metr řezu někdy i řádově nižší.

Nejdůležitějším faktorem při volbě konkrétního nástroje je pak MATERIÁL, který budete řezat/brousit/vrtat. Převážná většina diamantových nástrojů je určena pro určitý jeden materiál nebo pro určitý rozsah materiálů, které jsou si podobné. Pro nejlepší efektivitu (rychlost řezu a životnost nástroje) byste si měli vybrat nástroj specificky pro daný materiál.

Druhým nejdůležitějším faktorem je výkon stroje, ve ketrém bude kotouč používán. Kotouče bývají určeny pro určitý rozsah výkonu stroje, jež dovoluje určitý přítlak a pojivo se tak odbrušuje různou rychlostí. Proto je vhodné volit kotouč odpovídající výkonu stroje.

Dále je rozhodujícím faktorem volba mezi suchým použitím a použitím kotouče s výplachem (chlazením). Pro řezače spár se doporučuje použití "za mokra", což efektivně redukuje prašnost práce a zároveň chladí kotouč, což se projeví delší životností diamantového kotouče. Pro ruční pily s vysokými otáčkami se zravidla doporučují kotouče pro použití "na sucho". Tyto kotouče musejí být navařeny na nosiči pomocí laseru. I tyto kotouče lze však použít s chlazením vdou pokud to vyžaduje situace pro snížení prašnosti. Zpravidla i u kotoučů určených pro suché řezání má výplach řezu pozitivní vliv na životnost kotouče. POZOR - kotouče pro řezání "za mokra" nelze bez použití chladící vody použít!

Posledním faktorem je tvar segmentů na kotouči. Existují dva základní typy kotoučů - celoobvodové a segmentové. Výhodou celoobvodových kotoučů je čistší řez bez "štípání" řezaného materiálu. Jejich nevýhodou je horší chlazení kotouče, zejména u hlubších řezů, a dále pomalejší práce. Segmentové kotouče se vyznačují lepším odvodem tepla vznikajícího při řezání a práce s nimi je rychlejší. Nevýhodou je kvalita (čistota) vlastního řezu.

Dále je třeba upozornit, že při koupi je potřeba znát dva parametry kotouče. Prvním je vnější průměr diamantového kotouče, který musí být menší, než je kryt stroje ve kterém bude nástroj používán. Druhým parametrem je průměr středového otvoru, který se musí shodovat s hřídelí stroje, kde bude kotouč používán.